خانه / اخبار روز / شاخصه های ابتلا به مواد مخدر نگران‌کننده است

شاخصه های ابتلا به مواد مخدر نگران‌کننده است

[ad_1]


ساعت: ۱۶:۵۳
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۴/۰۷
شناسه خبر: ۱۱۳۷۹۹۳

گزارش مسئولان از سال مواد مخدری ۹۵-۹۶ استان اصفهان:

کاهش سن مبتلایان به مواد مخدر، افزایش نرخ ابتلای خانم‌ها نسبت به مردان و افزایش استقبال از مواد صنعتی نسبت به مواد سنتی سه شاخصه نگران‌کننده ابتلا به مواد مخدر در استان اصفهان مطرح‌شده است.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صاحب‌نیوز، رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: بیست و ششم ژوئن به‌عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نام‌گذاری شده است.


* مواد مخدر؛ زلزله خاموش و عامل فروپاشی خانواده


رسول زرگرپور بابیان اینکه به دلیل عزمی که در کشور برای مبارزه با این بلا وجود دارد، روز و هفته مبارزه با مواد مخدر داریم، گفت: از مواد مخدر با عنوان‌های زلزله خاموش، ابزار جنگ نرم، عامل فروپاشی خانواده و … یاد می‌شود.


وی فروش مواد مخدر را جز پرسودترین تجارت‌ها در سطح جهان عنوان کرد و افزود: رقم این تجارت حدود یک هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار در سال برآورد شده است؛ ۲۵۰ میلیون نفر با این بلای خانمان دست‌به‌گریبان هستند که ۵٫۲ میلیون نفر معتاد به معنای واقعی هستند.


* علت‌های روی‌آوری به مواد مخدر در کشور


رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان بابیان اینکه نشانه‌روی سوداگران مرگ روی نهاد خانواده، مدارس، دانشگاه و قطب‌های صنعتی است، اظهار کرد: ۸۲ درصد تولید تریاک در جهان در افغانستان رخ می‌دهد؛ ازجمله علت‌های روی‌آوری به مواد مخدر در کشور سیاسی، روان‌شناختی، عوامل فرهنگی، عوامل محیطی و نقش خانواده است.


زرگرپور با تصریح اینکه علی‌رغم تمامی تلاش‌هایی که می‌شود دسترسی به مواد مخدر راحت است، گفت: خانواده‌ها در کاهش مصرف و ابتلا به انواع اعتیاد نقش بسیار بااهمیتی دارند.


زرگرپور بابیان اینکه بر اساس پژوهش‌های وزارت کشور ۲۱ آسیب اجتماعی احصا و به سمع و نظر رهبر معظم انقلاب تقدیم شده است، گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند همگی آسیب‌ها اجتماعی مهم است ولی اعتیاد، طلاق، فحشا و حاشیه‌نشینی پراهمیت‌تر است.


وی ۶۴ درصد مبتلا مواد مخدر را افراد متأهل، ۲۰ درصد تحصیل‌کردگان در سطوح عالی و ۲۲ درصد در محیط‌های صنعتی عنوان و اظهار کرد: رشد در بین مدارس و خانم‌ها نرخ بیشتری را پیداکرده است که کمی نگران‌کننده است.


استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: ۶۵ درصد همسر آزاری‌ها، ۵۵ درصد طلاق‌ها، ۳۰ درصد کودک‌آزاری‌ها و ۲۵ درصد قتل‌ها با اعتیاد در ارتباط است.


* ارتباط ۵۴ درصدی زندانی شدن افراد در استان با موضوع اعتیاد


زرگرپور بابیان اینکه ۵۴ درصد عامل زندانی شدن افراد در استان مرتبط با موضوعات اعتیاد است، اظهار کرد: این میزان در استان از میانگین کشوری ۱۰ درصد بیشتر است.


وی از مبارزه جدی با مواد مخدر را از اولویت‌های نظام پس از انقلاب اسلامی بیان کرد و گفت: اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و اصل قرار دادن پیشگیری بر مبارزه را دو رویکرد دولت یازدهم بوده است که در این زمینه از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده‌شده است و ۳۲ سازمان مردم‌نهاد در این رابطه شکل‌گرفته است.


رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان با اشاره به اولویت‌های این شورا در سال جاری اظهار کرد: تداوم جدی اقدامات فرهنگی و پیشگیری در محیط‌های خانواده، مدرسه، دانشگاه و کار، اجتماعی کردن مبارزه که رسانه‌ها نیز در این زمینه می‌توانند کمک شایانی داشته باشند و برخورد قاطع با خورده فروشان و معتادان متجاهر را ازجمله این برنامه‌ها عنوان کرد.


* راه‌کارهایی برای اشتغال بهبودیافتگان از مواد مخدر


زرگرپور بابیان اینکه کسانی هم که موفق به ترک مواد شده‌اند در جامعه موردپذیرش نیستند و با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، گفت: برای اشتغال بهبودیافتگان تسهیلات چهاردرصدی از طریق صندوق کارآفرینی در نظر گرفته‌شده همچنین به کارفرمایانی که از این افراد استفاده کنند یارانه‌های ویژه تعلق می‌گیرد.


وی تعداد معتادان متجاهر در اصفهان را خیلی کم عنوان و تأکید کرد: هر خانه‌ای که پاتوقی برای مواد مخدر باشد با هماهنگی دستگاه قضایی پلمب می‌شود  سعی خود را کرده‌ایم تا مبارزه با مواد مخدر را به‌صورت علمی کنیم و در همین زمینه پروژه‌های مطالعاتی در حال پیگیری است.


استاندار اصفهان با اشاره به طرح ابتکاری «کرامت» به‌صورت پایلوت کشوری در دو شهرستان ازجمله شهرستان فلاورجان، اظهار کرد: در این طرح بسیج به‌عنوان بستر اصلی در مبارزه با مواد مخدر در حوزه اجتماعی ورود پیداکرده است.


* اقدامات انجام‌شده در سال مواد مخدری ۹۵-۹۶


زرگرپور بابیان اقدامات انجام‌شده از تیرماه ۹۵ تا تیرماه ۹۶ در حوزه مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان، گفت: ۳۶٫۷ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان‌ها به دست نیروی انتظامی، سپاه و نیروهای امنیتی کشف‌شده است که ۶۶ درصد آن تریاک و حشیش بوده و مرفین و هروئین در رده‌های بعدی قرار دارند.


وی گفت: در همین مدت ۲۱ هزار نفر از قاچاقچیان، توزیع‌کنندگان، حمل‌کنندگان، نگه‌دارندگان و معتادان مواد مخدر در استان اصفهان دستگیرشده‌اند که ۳۶ درصد از آن‌ها خرده‌فروش، ۴۰ درصد از آن‌ها معتاد و ۲٫۵ درصد از آنان زنان بوده‌اند.


رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان بابیان اینکه ۱۰ درصد معتادان استان را زنان تشکیل می‌دهند، ادامه داد: در سال مواد مخدری ۹۵-۹۶، ۲۲۰ باند توزیع مواد مخدر استان منهدم شد، ضمن اینکه استان اصفهان در تشکیل جلسه‌ها و پیگیری مبارزه با مواد مخدر سطح کشور رتبه اول را دارد، در مقابله با مواد مخدر در جایگاه چهارم است و این در حالی است که استان ما در مرکز کشور قرار دارد.


زرگرپور با اشاره به اقدام‌هایی که در سه‌ماهه ابتدایی سال در حوزه برخورد، مقابله و پیشگیری از مواد مخدر سطح استان اصفهان انجام‌گرفته است، اظهار کرد: ۶٫۸ تن انواع مواد مخدر، انهدام ۵۰ باند مواد مخدر، شناسایی و انجام عملیات در ۴۰۴ نقطه آلوده، دستگیری بیش از ۸ هزار نفر و پلمب ۴۵ مکان در این مدت ثبت‌شده است.


* جایگاه استان اصفهان در نرخ ابتلا به مواد مخدر و طلاق


وی نرخ ابتلا به مواد مخدر در استان را ۱٫۹۱ درصد و در کشور ۲٫۶۵ عنوان کرد و گفت: استان اصفهان نوزدهمین استان در نرخ ابتلای کشور است، همچنین در طلاق رتبه هیجدهم کشور متعلق به استان ما است.


استاندار اصفهان با تأکید بر اینکه استان اصفهان جزء پایتخت فرهنگ تمدن ایرانی اسلامی در هیچ زمینه دیگری پایتخت نیست، اظهار کرد: استان اصفهان همیشه در آسیب‌های اجتماعی از میانگین کشوری پایین‌تر بوده و لذا نباید افراد در این خصوص منفی‌بافی کنند.


زرگرپور بابیان اینکه اصفهان در رابطه با سایر کلان‌شهرها کمترین حاشیه‌نشینی را دارد، ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد معتادان مردان و ۹٫۸ درصد معتادان زنان هستند، همچنین ۳۲ درصد معتادان را افراد زیر ۳۵ سال تشکلی می‌دهند.


وی از وجود ۴۷۳ مرکز درمان معتادان با متادون در سطح شهرستان‌های استان خبر داد و افزود: ۹ مرکز کاهش آسیب‌ها برای مردان و یک مرکز برای زنان در استان وجود دارد که به معتادان با شرایط حاد و بضاعت پایین خدمات درمانی، بهداشتی و مراقبتی ارائه می‌شود.


استاندار اصفهان تعداد مراکز اقامت بهبودی و باز توانی در استان را ۹۰ مرکز عنوان کرد و گفت: سه مرکز درمانی دولتی و یک مورد خصوصی در اصفهان مراکز بستری درمان اعتیاد هستند؛ کمیته نظارتی ویژه‌ای در استانی فعال هست که هرکدام یک از آن‌ها از استانداردها خارج شوند برخورد لازم صورت می‌گیرد.


وی با اشاره به جمع‌آوری دو هزار معتاد متجاهر در ایام نوروز به مدت سه ماه، اظهار کرد: بنا بر گزارش پلیس، این مسئله در امنیت استان و کاهش سرقت‌های خرد از مسافران بسیار تأثیرگذار بوده است.


رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان بابیان اینکه در حوزه درمان دانش‌آموزانی که دارای مصرف مواد مخدر هستند با تعاملی که بین دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی و آموزش‌وپرورش ایجادشده اقدام‌های مؤثری انجام‌گرفته است، گفت: در کل کشور یک درصد دانش آموزان معتاد هستند که بیشتر آن‌ها در دوره دوم متوسطه مشغول به تحصیل هستند.


زرگرپور با اظهار اینکه سال گذشته ۱۰۰ هزار نفر داوطلب درمان اعتیاد تحت پوشش درمانی قرار گرفتند که از رشد ۲۵ درصدی نسبت به سال ۹۴، حکایت دارد، گفت: شاهد افزایش گرایش زنان به درمان نیز بوده‌ایم به‌طوری‌که در سال ۹۵، دو هزار نفر زن معتاد درمان اعتیاد رجوع کردند.


* رشد ۱۰۷ درصدی مرگ‌ومیر زنان معتاد در استان اصفهان


وی از کاهش شش‌درصدی مرگ میر ناشی از مواد مخدر مردان خبر داد و افزود: در این زمینه شاهد رشد ۱۰۷ درصدی مرگ‌ومیر زنان معتاد بوده‌ایم که در سال ۹۴، ۱۳ نفر و در سال ۹۵، ۲۷ نفر جان خود را در این رابطه ازدست‌داده‌اند.


رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان از امحای ۲۰ تن مواد مخدر در روز ۱۳ تیرماه در ورزشگاه آزادی جنب دانشگاه آزاد خوراسگان خبر داد و گفت: برپایی نمایشگاه‌های سیار برای پیشگیری از اعتیاد، برنامه‌های تلویزیونی و میزگردها از دیگر برنامه‌های تدارک دیده‌شده در این ایام است.


*استاندار اصفهان جزء استاندار برتر کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر


هادی زاده دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان در ادامه این نشست خبری بابیان اینکه استاندار اصفهان به‌عنوان سه استاندار برتر کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر معرفی‌شده است، گفت: استان اصفهان جزء رتبه‌های اول ملی در زمینه مبارزه با مواد مخدر است.


وی در مورد تعریف معتاد متجاهر اظهار کرد: معتادی که حاضر نیست تحت درمان قرار بگیرد و مکان های مختلف حضور پیدا می‌کند به‌عنوان معتاد متجاهر شناخته می‌شود این افراد توسط پلیس دستگیر و به مراکز درمان اجباری یا به‌اصطلاح ماده ۱۶ ارجاع داده می‌شوند، البته معتاد تحت درمان مجرم محسوب نمی‌شود.


رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان در پاسخ به سؤال خبرنگار صاحب‌نیوز، در خصوص میزان گرایش‌ها به مواد مخدر صنعتی و سنتی در استان، بابیان اینکه سه شاخصه در مورد ابتلا به مواد مخدر را در استان اصفهان شاهد هستیم، گفت: کاهش سن مبتلایان به مواد مخدر و افزایش نرخ ابتلای خانم‌ها نسبت به مردان از مسئله‌های خیلی نگران‌کننده در این زمینه است که در این خصوص مطالعات پژوهشی در حال انجام است.


وی افزایش استقبال از مواد صنعتی نسبت به مواد سنتی را سومین شاخصه در مورد ابتلا به مواد مخدر استان اظهار و تصریح کرد: متأسفانه مواد صنعتی را می‌توان در یک اتاق با دستورالعمل‌هایی که در اینترنت نیز وجود دارد، تهیه کرد.


* یک‌چهارم معتادان کشور، معتاد به مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان‌ها هستند


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان نیز در همین رابطه با اشاره به کشف بیش از ۷۰۰ تن انواع مواد مخدر سال ۹۵ در سطح کشور، گفت: یک درصد این مواد از نوع مواد مخدر صنعتی بوده است، ضمن اینکه یک‌چهارم معتادان کشور، معتاد به مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان‌ها هستند.


هادی زاده بابیان اینکه همت استان بر این هست که مصرف مواد مخدر در شهرستان‌ها شیوع پیدا نکند، اظهار کرد: در سه شهرستان استان حتی یک مورد مبتلای به مواد مخدر صنعتی شناسایی نشده است.


وی با اظهار اینکه نرخ رشد اعتیاد در بانوان در سطح کشور ۹٫۸ و در سطح استان اصفهان ۱۰٫۱ است، تصریح کرد: البته این آمار موردانتقاد استاندار است.


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان اظهار کرد: یک مردم معتاد چهار تا شش نفر و یک زن معتاد ۱۰ تا ۱۲ نفر را معتاد می‌کند؛ مصرف قلیان به‌عنوان دروازه‌ای برای ورود به اعتیاد به‌صورت تفریحی و تفننی در برخی از نقاط استان باب شده است.


* گرایش ۲٫۵ برابر دختران دانشجو به مصرف روان‌گردان‌ها


هادی زاده با اشاره به جمعیت بالای دانشجویان در استان اصفهان، گفت: مصرف روان‌گردان‌ها در بین دانشجویان دختر ۲٫۵ برابر پسران است.


وی بابیان اینکه مرکز درمان اقامتی برای بانوان در اصفهان نداریم، ادامه داد: ۷۰ درصد معتادان متجاهر دستگیرشده در استان اهل استان اصفهان نیستند.


انتهای پیام/

[ad_2]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *