خانه / اخبار روز / خبر جدید: هجمه‌‌های فرهنگی که علیه امام حسن(ع) وارد شد/ امام حسن(ع) فرمود: شرافت ما در صلح نیست

خبر جدید: هجمه‌‌های فرهنگی که علیه امام حسن(ع) وارد شد/ امام حسن(ع) فرمود: شرافت ما در صلح نیست

[ad_1]


ساعت: ۱۶:۳۸
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
شناسه خبر: ۹۸۷۹۹۲

یک کارشناس دینی گفت: برای درک چرایی پذیرش صلح از سوی امام حسن(ع) باید به شناخت دقیق شخصیت امام حسن(ع) و آگاهی موقعیت زمانی امامت ایشان دست یابیم.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اسماعیل روشن تن در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی آناج در تبیین جوانب مسئله صلح امام حسن مجتبی (ع) با تاکید بر اهمیت شناخت شخصیت امام حسن (ع) اظهار داشت: شناخت شخصیت  امام حسن(ع) همواره تحت الشعاع احادیث جعلی قرار گرفت که در تحریف شخصیت ایشان بیان شده و به کل چهره‌‌‌ای متفاوت از امام به مردم معرفی کردند.


وی افزود: در مواردی نیز مواضع امام حسن (ع) را به گونه‌‌ای برای مردم عوام بیان می‌‌کردند که خط فکری ایشان را در مقابل امام علی (ع) و امام حسین (ع) جلوه داده و امام را بی‌‌تدبیر، بی‌‌سیاست و فردی غیر متعادل معرفی می‌‌کردند.


این کارشناس دینی خاطرنشان کرد: در بین مردم چنین تبلیغ کرده بودند که امام طالب دنیاست، خلافت را حق خود نمی‌‌داند و حاضر شده با چند پیشنهاد مالی از حکومت کنارهگیری کند.


وی ادامه داد: اینها شبهاتی بود که به شخص امام حسن(ع) در آن دوران از سوی معاویه وارد شده بود و جلوی شناخت صحیح مردم را از حضرت می‌‌گرفت.


روشن تن تصریح کرد: البته شخصیت امام حسن(ع) ماورای تمام این شایعات بود، طوری که از پیامبر (ص) نقل شده است اگر عقل در قامت یک مرد مجسم شود، قطعا آن مرد امام حسن مجتبی (ع) است؛ لذا ممتاز بودن شخصیت آن امام بزرگوار را می‌‌‌توان در علاقه بیش از حد پیامبر(ص) نسبت به ایشان برداشت کرد که از آن جمله حضور در جریان مباهله، در بین اصحاب کسا و در بیعت رضوان، نشان از فضیلت‌‌های امام دوم شیعیان است.


وی یادآور شد: در مواردی ایشان را فردی سست اراده از نظر جنگی معرفی کرده‌‌اند در حالیکه عکس این ادعا در جنگ صفین به اثبات رسید که ایشان در مقابل سپاه معاویه ایستادند و فرمودند: «در جایی که دشمنتان معاویه باشد در مقابل او متحد باشید و سستی نکنید ، چرا که سستی در  مقابل دشمن قلب انسان را فلج می‌کند».

این کارشناس دینی در ادامه با اشاره به وضعیت زمانی زندگی امام حسن(ع) به عنوان مولفه‌‌ی مهم در جهت تبیین صلح، گفت: مردم کوفه همواره در حمایت از امامان معصوم(ع) سستی کردند و حتی در تاریخ آمده است که دلیل قضاوت‌های نادرست نسبت به امام حسن مجتبی  (ع) مردم کوفه هستند.

وی دو عامل را در پذیرش صلح از سوی امام حسن(ع) دخیل دانست و افزود: عدم شناخت صحیح از شخصیت امام(ع) و بی‌کفایتی یاران حاضر در اطراف ایشان باعث شد تا ایشان درخواست صلح را با شرایطی بپذیرند.


روشن تن تاکید کرد: امام حسن(ع) به هیچ وجه مسئله صلح را مطرح نکرد بلکه این پیشنهاد شخص معاویه بود که می‌خواست بدون جنگ عراق را فتح کند، اما یک عده به تبع شایعات وانمود می‌کردند امام (ع) خودشان پیشنهاد صلح را به معاویه داده‌اند، در حالیکه معاویه عده‌ای را برای مطرح کردن موضوع صلح خدمت امام(ع) فرستاده بود که امام (ع) نیز با برخورد قاطع صلح را رد کردند.


وی اظهارداشت: امام(ع) بارها در مکاتبات خود در موضع خود پافشاری کردند و در سخنرانی هایشان به مردم فرمودند شرافت ما در صلح نیست و اگر برای جنگ اعلام آمادگی کنید من در کنار شما هستم؛ اما مردم قبول نکردند و امام(ع) مجبور به پذیرش صلح شد.


استاد حوزه علمیه یادآور شد: در واقع سستی مردم در حمایت از امام(ع) خود، منوط بودن برپایی جنگ به حضور مردم در صحنه و همچنین ضرورت حفظ شیعیان اندک از جمله عوامل موثر در صلح بود.

[ad_2]

 اخبار روز را در سولدوزوم مطالعه کنید. برای مطالعه جدیدترین اخبار روز روزانه از سایت سولدوزوم دیدن فرمایید. ما بهترین اخبار را روزانه برای شما جمع آوری نموده و در سایت سولدوزوم به نمایش می گذاریم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *