خانه / اخبار روز / خبر جدید: اعتراف تاریخی ظریف و شجاعتی که کاش وجود داشت!

خبر جدید: اعتراف تاریخی ظریف و شجاعتی که کاش وجود داشت!

[ad_1]


ساعت: ۱۳:۴۳
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
شناسه خبر: ۹۸۵۰۱۸

محمدجواد ظریف البته سه سال قبل نیز به اشتباه خودش مبنی بر طولانی شدن دیدارش با جان کری و همچنین گفت وگوی تلفنی روحانی با اوباما اذعان کرده بود.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا؛ این روزها که برجام و برجامیان حال خوبی ندارند و هر روز شاهد اخبار تاسف‌باری در رابطه با این توافق هستیم، باز هم یکی از برجامیان خبرساز شد. خبر مربوط به اعتراف تاریخی جواد ظریف به عنوان نفر اول تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌شود که او به اشتباه خود در مذاکرات اعتراف کرد. ظریف البته هنور این اعتراف را در پیشگاه افکار عمومی اعلام نکرده و معلوم نیست او این مقدار شجاعت دارد که این اذعان را رو به روی مردم هم بیان کند یا نه. وی اعتراف به اشتباهش را روز دوشنبه ۲۹ آذر ماه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرده است.


اعتراف‌هایی که جواد کریمی قدوسی در گفتگو با مهر اینگونه آن‌ها را نقل می‌کند: آقای ظریف در این جلسه با صراحت گفت که من اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم و به حرف جان کری اعتماد کردم، اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم، اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم، می‌پذیرم که اشتباه کردم و مسئولیت آن را قبول می‌کنم، ما با صحبت و قول آقای کری اظهارنظر کردیم، به جان کری بعد از نقض عهد اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت، گفتم که شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین می‌گوید: آقای ظریف این نکته را هم در کمیسیون گفت که قبلاً جان کری و ارنست مونیز به ما گفتند که اگر قانون داماتو به سنا برود، ما روش‌هایی داریم که جلوی آن را بگیریم.


این سخنان ظریف در حالی است که شکست برجام شرایطی را به وجود آورده که حالا سر نخواستن آن دعوا افتاده است. به طوری که رئیس‌جمهور در سخنرانی خود در روز دانشجو با قلب واقعیت‌های فرایند مذاکرات، سعی کرد از مسئولیت برجام شانه خالی کند و آن را به مردم و رهبری گره بزند! این حالی است که تا قبل از این از برجام با عنوان پیروزی بزرگ، معجزه قرن، آفتاب تابان و… یاد می‌شد! بعد از تاکید علی اکبر ولایتی و علی لاریجانی و همچنین اذعان صالحی به اشتباهاتی که در مسیر مذاکرات صورت گرفته، حالا اعتراف تاریخی جواد ظریف به اشتباهش در این مسیر از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.


جواد ظریف البته سه سال قبل نیز در جلسه کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس به اشتباه خودش مبنی بر طولانی شدن دیدارش با جان کری و همچنین گفت وگوی تلفنی روحانی با اوباما اذعان کرده بود و آن‌ها را اقداماتی نابجا دانسته بود. اعترافی که آنگاه که ظریف آن ها را در تیتر یک روزنامه کیهان دید، -به گفته‌ی خودش- راهی بیمارستان شد!


جواد ظریف در شرایطی به اشتباه خودش مبنی بر اعتماد به جان کری اعتراف کرده که چند ماه قبل، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی توهین آمیز در رابطه با مذاکرات هسته‌ای با ایران گفته بود: «شما می توانید همیشه به یاد داشته باشید و شاید با کمی آب و تاب دادن آن را برای نوه‌های خود تعریف کنید، به آن‌ها بگوئید چطور با آقای ظریف در یک اتاق نشستید و چطور قدرت متقاعد کننده‌ای که داشتید موجب شد او تسلیم شود.»


البته اذعان ظریف به اشتباهش در مذاکرات هسته‌ای از این جهت که بالاخره وی حاضر شده اشتباهش را بپذیرد قابل تقدیر است، اما ای کاش این شجاعت در او وجود داشته باشد که به طور علنی به اشتباهاتش اذعان کند و بدین شکل تجربه‌ای گرانبها را در اختیار ملت ایران قرار دهد و البته به خاطر هزینه‌ای که به مردم و منافع ملی تحمیل کرده از آن‌ها عذرخواهی کند. ای کاش جناب رئیس‌جمهور نیز همان‌گونه که بر نقض برجام توسط آمریکایی‌ها اذعان کرده، بر اشتباهش در اعتماد به غرب نیز اعتراف کند و مسیری که در این مدت به واسطه آن‌ها منافع مردم را قربانی کرده است، اصلاح کند و بیش از این به کشور ضربه نزند.


وحید سالار

[ad_2]

 اخبار روز را در سولدوزوم مطالعه کنید. برای مطالعه جدیدترین اخبار روز روزانه از سایت سولدوزوم دیدن فرمایید. ما بهترین اخبار را روزانه برای شما جمع آوری نموده و در سایت سولدوزوم به نمایش می گذاریم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *