خانه / اخبار روز / تبانی برخی پزشکان و داروخانه‌های شهرقدس در تجویز دارو

تبانی برخی پزشکان و داروخانه‌های شهرقدس در تجویز دارو

[ad_1]


ساعت: ۱۶:۵۳
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
شناسه خبر: ۱۳۴۱۰۲۲

برخی از پزشکانی که در شهرقدس فعالیت دارند برای کسب شهرت و پول نسخه‌های مرموز برای بیماران صادر می‌کنند و تنها یک داروخانه موفق به خواندن آن می‌شود.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر ؛ در کنار امکانات کم درمانی، داروهای موثر، پزشکان متخصص، بزرگترین مشکل دیگر بیماران شهرقدس ناخوانانویسی برخی پزشکان است که از چندین سال قبل با آن مواجه هستند.


گزارش های مکرر و متعدد بیماران از نواخوانانویسی برخی پزشکان و تبانی با یک داروخانه مشخص با صدور نسخه‌های ناخوانا در کمال سودجویی و منفعت‌طلبی شخصی خود بسر می‌برند.


این اقدام برخی پزشکان پیامدهای متعددی را به دنبال دارد اما ناتوانانی مالی و عدم قدرت پرداخت پول بیش از حد توسط بیماران این مشکل را مهم‌تر جلوه می‌دهد.


همینطور زمانی که بیماران به بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های دولتی مراجعه می‌کنند اکثراً توسط پزشکان به مطب‌های شخصی دعوت می‌شوند و در صورت حضور در این مطب‌ها پزشکان نسخه‌هایی صادر می‌کنند که تنها یک داروخانه قادر به خواندن آن است.


بدون شک، این داروخانه‌ای است که در نزدیک‌ترین محل به مطب این پزشکان قرار داشته و با هر دلیلی که دارد نوعی رابطه میان دکتر و مسئولان داروخانه را نشان می‌دهد.


 


* تبانی داروخانه و پزشک برای نسخه‌های رمزدار


نیلوفر ایران دوست پزشک خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سلامت قدس خبر، دلیل ناخوانانویسی برخی پزشکان را منفعت‌طلبی و بی‌توجهی آنان عنوان کرد.


ایران دوست افزود: دلیل نخست این موضوع، وجود رابطه میان پزشکان و مسئولان داروخانه‌هایی است که جز آنها فرد دیگری قادر به خواندن و تشخیص نوع داروی پیشنهادی این دکتر نیست.


وی با بیان اینکه رابطه این پزشکان و داروفروشان می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد، تصریح کرد: داروخانه‌ها یا متعلق به پزشکان است و یا اینکه با این پزشکان قرارداد بسته و ماهانه مقداری پول را به این پزشکان می‌دهند تا آنان نسخه‌هایی را بنویسند که جز آنان فرد دیگری قدرت خواندن آن را نداشته باشد.


این پزشک در ادامه شهرت‌طلبی پزشکان را انگیزه دیگر ناخوانانویسی عنوان کرد و گفت: پزشکانی که تخصص بیشتری در تشخیص بیماری‌ها دارند می‌توانند داروهای بهتری را برای یک بیمار توصیه کند.


وی تأکید کرد: در صورتی که این دکتر نام این دارو را واضح بنویسد، پزشکانی که تخصص و قدرت تشخیص بیماری‌ها را کمتر دارند، از این دکتر تقلید کرده و این نوع دارو را برای بیماری مشابه به بیماران پیشنهاد می‌کنند که سبب شهرت وی و کاهش مراجعه کنندگان پزشک قبلی می‌شود.


ایران دوست گفت: پزشکانی که ناخوانا می‌نویسند برای اینکه از شهرت آنان کاسته نشود، چنین نسخه‌ها را صادر می‌کنند که به هیچ صورت تطابقی با وضع مالی بیماران ندارند، زیرا آنان تنها باید داروهای پیشنهادی این دکتر متخصص را از داروخانه‌ای که با دکتر قرارداد دارد با چند برابر قیمت، خریداری کنند.


وی کم‌توجهی پزشکان را دلیل دیگر ناخوانانویسی دانست و تصریح کرد: پزشکان در کنار ناخوانانویسی مشکلی همچون عدم ذکر نام اصلی دارو را دارند که سبب می‌شود هر داروخانه‌ای نتواند آن را تشخیص بدهد.


ایشان با بیان اینکه هر دارو دو نام دارد و ابتدا تجاری و بعد نام اصلی دارو است، گفت: پزشکان تنها نام تجاری را می‌نویسند و این در حالی می باشد که یک نوع دارو می‌تواند حتی ده‌ ها نام تجاری داشته باشد، زیرا هر شرکت داروسازی می‌تواند یک نام دلخواه را به روی داروی خود درج کند.


وی گفت: این مشکل از سویی و ناخوانانویسی نام تجاری دارو از سوی دیگر سبب شده تا تمام داروخانه‌ها نتوانند نسخه صادره یک دکتر را خوانده و داروی مورد نظر را به بیماران ارائه کنند.


مهدی دیندار کارشناس امور برنامه نویسی رایانه در گفتگو با خبرنگار قدس خبر در خصوص نرم افزاری کردن نسخ ها بیان کزد: نسخه‌های پزشکان دست‌نویس است و ضرورت دارد تا تمام نسخه‌های به صورت کامپیوتری نوشته شود.


ایران دوست با بیان اینکه هر پزشک دست‌خط متفاوتی از دیگری دارد، گفت: شاید دست‌خط برخی پزشکان سبب شده تا نسخه‌های آنان برای داروفروشان ناخوانا باشد و دکتر مورد نظر در این کار هدفی نداشته باشند.


وی تصریح کرد: وزارت بهداشت به تمام مراکز بهداشتی و مطب ها هشدار داده که نسخه‌های ناخوانا صادر نکرده و در زمان نوشتن نسخه‌ها توجه لازم به دست‌خط خود داشته باشند تا بیماران با مشکل خرید دارو مواجه نشوند.


انتهای پیام/

[ad_2]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *