خانه / اخبار روز / افزایش ۲برابری خرید تضمینی سیب صنعتی

افزایش ۲برابری خرید تضمینی سیب صنعتی

[ad_1]


ساعت: ۲۳:۵۴
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
شناسه خبر: ۱۲۲۸۴۱۶

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران طی بازدید از نمایشگاه مطبوعات با حضور در غرفه پایگاه خبری اقتصاد آنلاین از تشدید خرید سیب صنعتی از باغداران خبر داد و گفت: با توجه به این‌که در سال آور سیب قرار داریم با مازاد تولید این محصول روبه رو شده ایم که برای آن صنایع و ناوگان حمل و نقل کافی وجود ندارد.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین صفایی با اشاره به افت قیمت سیب به ویژه سیب صنعتی از اواسط مهر ماه سالجاری، افزود: در این بازه زمانی قیمت سیب تازه خوری (درجه ۱ و درجه ۲) تقریبا مناسب بود و حاشیه سود حداقلی را برای باغداران تامین می کرد اما سیب صنعتی کاهش قیمت زیادی داشت و باغداران در این بخش دچار زیان شدند.


وی خاطر نشان کرد: سیب شامل قانون تضمینی می شود و با کاهش قیمت سازمان تعاون روستایی به خرید صنعتی این محصول در استان آذربایجان غربی که بیشترین تولید را داشت ورود پیدا کرد.


صفایی با تاکید بر اینکه سیب صنعتی (درجه ۳) توجیه اقتصادی برای نگهداری در سردخانه ندارد، گفت: این نوع سیب که برداشت آن از اوایل شهریور شروع شده و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد باید سریعتر به کارخانه های فرآوری برده شود.


وی گفت: بر حسب وظیفه ای که به سازمان تعاون روستایی واگذار شده است، این سازمان از ۳ هفته قبل خرید تضمینی را آغاز کرده و این خرید همچنان ادامه دارد.


صفایی اظهار داشت: در حال حاضر کارخانه های فرآوری با تمام ظرفیت مشغول به کار هستند، با وجود اینکه اعتقاد داریم باید خرید افزایش یابد اما صنایع فرآوری و ناوگان حمل و نقل ما کافی وجود ندارد.


وی با یادآوری اینکه هم اکنون در فصل برداشت چغندر قند نیز هستیم، ادامه داد: ناوگان حمل و نقل میوه تره بار بر خرید چغندر قند تمرکز دارد و این امر ما را با کمبود وسایل مورد نیاز برای حمل سیب روبه رو کرده است.


وی همچنین از تصمیم امروز سازمان تعاون روستایی برای حمل سیب از آذربایجان غربی به سایر استان ها خبر داد و گفت: بیشترین سیب مازاد در آذربایجان غربی است به همین دلیل امروز تصمیم گرفته شد برای توسعه خرید از این استان ، هماهنگی های لازم برای انتقال به کارخانه های فرآروی استان های نزدیک فراهم شود.


صفایی ادامه داد: شیراز ، اصفهان و گرگان استان های هستند که کارخانه های فرآوری آن ها آماده تحویل سیب های صنعتی شده اند.


وی میزان خرید سیب صنعتی از استان آذربایجان غربی را ۳۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: پیش بینی شده است این میزان خرید تا دو برابر حدود ۶۰ هزار تن افزایش یابد.


به گفته صفایی زمانی که سازمان تعاون روستایی خرید تضمینی سیب صنعتی را شروع کرد هر کیلوگرم این محصول کمتر از ۱۶۰ تا ۹۰ تومان معامله می شد اما اکنون هر کیلو گرم  از این محصول یک هزار و ۲۲۰ تومان در بازار و  یک هزار ۲۹۰ تومان توسط مراکز تعاون روستایی خریداری می شود.


وی قیمت مطلوب برای این محصول را یک هزار ۳۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: قیمت یک هزار و ۲۹۰ تومان برای هر کیلو گرم سیب صنعتی علی الحساب است چرا که قیمت تضمینی برای سال جدید اعلام نشده است و مابه‌التفاوت را پرداخت می کنیم.


صفایی تاکید کرد: این سیب ها مشکلی برای تازه خوری ندارد اما بیشتر برای صنعت مصرف دارد.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه تولید این حجم از سیب صنعتی غیر منتظره بود و آمادگی برای آن وجود نداشت، گفت: صنایع پایین دست و بالا دست برای سال های معمول تولید ایجاد شده اند سرمایه گذاری در بخش برای سال های پربار نیست به همین دلیل هر چند سال یکبار که اضافه تولید اتفاق می افتد صنعتی برای آن وجود ندارد.


صفایی در پایان گفت: دولت از نظر تامین مالی مشکلی ندارد هر چه خرید می کند روزانه پرداخت می شود بیشترین مشکلات به حمل و نقل و صنایع مربوط می شود.


اقتصاد آنلاین

[ad_2]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *